• "Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym" - Wł. St. Reymont.
  • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej
  • Zlot szkół im. Władysława Stanisława Reymonta
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Bóg - Honor - Ojczyzna

[Zobacz zdjęcia]

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych.
Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły dzień, inny niż wszystkie – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. W tym roku impreza andrzejkowa w naszej szkole miała miejsce 30 listopada. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce. Tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe przygotowane przez Samorząd Uczniowski.


Wychowawcy klas I-III
Samorząd Uczniowski

[zobacz zdjęcia]

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

[zobacz zdjęcia]

28 listopada gościliśmy "Pana Poetę" bajkopisarza, autora "Ptasiej serii"
Był to dzień pełne wrażeń, radości i zabaw.
Uczestnikami spotkań autorskich były dzieci z przedszkoli i klas I-III z Solca.
Pan Poeta zapewnił najmłodszym literackie show!
Były kolorowe balony, pacynki, przebieranki, a nawet ptasie skrzydła.
Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały opowiadanych bajek.
Bardzo dziękujemy za niezwykle radosne i ciekawe spotkania.
Czytelników zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki z autografem Pana Poety.
Spotkanie autorskie zostało zrealizowane w ramach przedsięwzięcia grantowego Biblioteka Niegowa bardziej dostępna!
Program Kultura bez barier.

[Zobacz zdjęcia]

22 listopada 2023r. w naszym przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty malowania bombek choinkowych. Na samym początku dzieci zapoznały się z procesem powstawania szklanych ozdób oraz metodami ich dekorowania. Następnie same otrzymały możliwość ozdobienia bańki w wybrany przez siebie sposób. Na stolikach pojawiły się farby we wszystkich kolorach, a także mieniący się świątecznym blaskiem brokat. Zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele radości, a stworzone bombki z pewnością będą wyjątkową ozdobą domowej choinki.
Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia, które przeprowadził Pan Elf z Akademii Pana Królika.

[Zobacz zdjęcia]

17 listopada  2023r. w siedzibie Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu  odbył się konkurs plastyczny pod nazwą „Park w kolorach”. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, przybliżenie dzieciom świata flory i fauny, rozwijanie wyobraźni, zainteresowań artystycznych i twórczych, wdrażanie do samodzielnego prowadzenia obserwacji przyrodniczych oraz rozbudzanie więzi z otaczającym światem. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na temat: „Gostynińsko -Włocławski Park Krajobrazowy w kolorach”. Dzieci otrzymały od organizatorów  potrzebne materiały plastyczne i samodzielnie musiały zmierzyć się z zadaniem. Szkołę Podstawową im. Wł. St. Reymonta w Solcu reprezentowali uczniowie klasy trzeciej: Maja Grzybowska, Matylda Kijewska i Natan Kryska. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bogatą wyobraźnią, kreatywnością, niezwykłymi zdolnościami i umiejętnościami plastycznymi oraz ogromną pomysłowością. Z dużym zaangażowaniem przystąpili do działania i stworzyli piękne, kolorowe i oryginalne prace.
Natan Kryska zajął I miejsce, a Maja Grzybowska i Matylda Kijewska otrzymały wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą.
                                       

Wychowawczyni klasy III: Iwona Dębińska

Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości”

                                                                                                                                                  J. Piłsudski

[Zobacz zdjęcia]

13 listopada w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu odbyła się akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, który wprowadził zebranych w uroczysty i podniosły nastrój. Uczniowie z kl. VI i VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny. Przypomniano nazwiska sławnych osób, które walczyły o niepodległość.Doceniajmy to, że żyjemy w wolnej Polsce. Droga do odzyskania niepodległości była długa. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo wciąż pozostawało wartością nadrzędną. Odzyskanie niepodległości nastąpiło 11 listopada 1918 roku, jednakże ten dzień poprzedzało wiele zrywów narodowych, a walka była naznaczona cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych akcjach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Pamiętajmy o tym, że jesteśmy Polakami, dbajmy o tradycje i kulturę kraju, szanujmy polski język.

[Zobacz zdjęcia]

10 listopada 2023 r. o godz. 11:11 cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby w ramach akcji #SzkołaDoHymnu  upamiętnić święto narodowe - 11 listopada, Święto Niepodległości. #SzkołaPamięta

[Zobacz zdjęcia]

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy 8 listopada. Tego dnia nasza grupa zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat - bawią i uczą. Dzięki nim rozwijamy wyobraźnię, fantazję, kreatywność, pamięć, wzbogacamy słownictwo, poznajemy wartości społeczne i moralne. W czasie dzisiejszych zajęć, rozwiązywaliśmy zagadki słowne i obrazkowe, rozpoznawaliśmy bajki po rekwizytach i cytatach. Były zabawy ruchowe, plastyczne, sprawnościowe z elementem rywalizacji. W czasie zabawy manualnej -  "Kopciuszek", dzieci segregowały nasiona fasoli i grochu. Rozwijały umiejętności plastyczne i uczyły się współdziałania w grupie, wykonując plakaty bajkowych bohaterów. Za wspólną zabawę i pracę, zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami. Zajęcia były okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych i sprawiły wszystkim wiele radości.

[Zobacz zdjęcia]

W dniu 8 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka klas I-III do Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku. Dzieci miały okazję obejrzeć pouczający i pełen humoru spektakl pt. "Kredki". Rozśpiewane kredki zabrały widzów w niezapomnianą podróż do Afryki i Japonii, a także w rejs statkiem podwodnym i statkiem kosmicznym. Musieliśmy jednak być cichutko, aby nie obudzić właściciela kredek - Piotrusia, który nie wie, że jego przybory mają swoje tajemnice. Na scenie nie zabrakło humoru, radosnej muzyki i zachwycającej scenografii. Spektakl przypadł do gustu naszym uczniom.

Wychowawcy klas I-III

[Zobacz zdjęcia]

10 listopada obchodziliśmy DZIEŃ JEŻA. 🦔🦔🦔🦔🦔 Z tej okazji gościliśmy w oddziale przedszkolnym panie - Julitę Żabecką i Beatę Pawlak z Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu, które przeprowadziły dla nas atrakcyjne zajęcia, a ich tematem był JEŻ. Przybliżyły nam też niektóre zwierzęta polskich pól i lasów. 🐿️🦊🦝🦇🐇 Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją dotychczasową wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Celem zajęć było uświadomienie wszystkim, jak ważną rolę pełnią te kolczaste ssaki w naszych lasach, ogrodach i parkach, co im zagraża i jak można im pomóc. Dziękujemy za przekazaną wiedzę i dobrą zabawę.

[Zobacz zdjęcia]

9 listopada  2023r. w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesień 2023”. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz zdolności i umiejętności artystycznych dzieci, dostrzeganie cech charakterystycznych dla jesieni jako pory roku, inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki oraz poszerzanie wiedzy w zakresie różnych technik plastycznych. Na konkurs wpłynęło ponad 400 prac, więc wybór laureatów nie był prosty.
Szkołę Podstawową im. Wł. St. Reymonta w Solcu reprezentowali: Marcelina Wichrowska, Piotr Wasielewski i Zofia Augustyniak z klasy I oraz  Ksawier Jendrzejewski, Natan Kryska i Barbara Mieszkalska z klasy III. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bogatą wyobraźnią, niezwykłymi zdolnościami plastycznymi oraz ogromną pomysłowością.
Laureatem konkursu został uczeń klasy III – Natan Kryska.  
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Wychowawczyni klasy III: Iwona Dębińska

[Zobacz zdjęcia]

30 października odwiedziliśmy pobliski cmentarz. Dzieci zapaliły znicze na grobach osób zasłużonych dla naszej społeczności, na grobach zmarłych nauczycieli z naszej placówki oraz na grobach żołnierzy, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
K. Warsicka
 

[Zdjęcia cz. 1]

[Zdjęcia cz. 2]

Dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego udały się na pobliski cmentarz na Grób Nieznanego Żołnierza. Nasza wizyta na cmentarzu była jednocześnie nawiązaniem do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Celem wycieczki było oddanie hołdu poległym żołnierzom, pochowanym w zbiorowej mogile, a także złożenie wiązanek, zapalenie zniczy i chwila zadumy. W ten sposób przedszkolaki uczciły pamięć żołnierzy poległych w obronie naszego kraju. Dzieci w ciszy i zadumie przeszły alejkami cmentarza, doskonale pamiętały, że w takim miejscu należy zachowywać się cicho i grzecznie. Dla przedszkolaków takie wyjścia – to pierwsze lekcje historii i kształtowania szacunku do własnego kraju.  

[Zdjęcia cz. 1]

[Zdjęcia cz. 2]

27 października w grupie przedszkolaków odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni.
Każde dziecko na zakończenie tego pięknego dnia wykonało dyniową maskę 🙂 do domku każdy maluch wziął ze sobą pamiątkowy dyplom i medal oraz słodkiego cukierasa.

[Zobacz zdjęcia]

27 października w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy DZIEŃ DYNI

Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły dynie - duże i małe, aby lepiej poznać to wartościowe, bogate w witaminy warzywo. Zapoznały się też z nową literą - D jak DYNIA. W czasie wspólnej zabawy i pracy, rozwijały aktywność poznawczą i wyobraźnię twórczą. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

[Zobacz zdjęcia]


27 października br. w naszej szkole odbyła się dyskoteka pod hasłem: Bal Przebierańców. Była to świetna okazja do zaprezentowania swoich kreatywnych pomysłów na najciekawsze przebranie. Na parkiecie można było spotkać aniołki, diabełki, bohaterów bajek, a także budzące strach postacie czarownic, wilkołaków i upiorów. Zabawa urozmaicona była konkursem „Gorące krzesła” oraz zabawą w odszukiwanie lizaków. Po ukończonych konkurencjach wszyscy bawili się dalej w rytmie dyskotekowej muzyki, którą serwowali mistrzowie konsolety – uczniowie klasy VIII. Każdy z uczestników otrzymał mały słodki upominek. Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje pani Dyrektor, Radzie Rodziców oraz wszystkim osobom zaangażowanym przy organizacji imprezy.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
K. Warsicka

[Zobacz zdjęcia]


25 października po raz kolejny przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Kundelka w przedszkolu. Pomimo, iż to nietypowe święto - jest wyjątkowo pouczające. Zwraca uwagę na los najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest niewątpliwie pies 🐕 We wszystkie tajemnice i zwyczaje psiego świata wprowadziła Nas ciocia Iwonka 🧡

[Zobacz zdjęcia]

Uczniowie OP, klasy I, II, III i IV pod opieką nauczycieli p. E. Patrowicz, p. E. Sobczyk, p. I. Dębińskiej, p. K. Warsickiej i p. J. Kołodziejczak, 23 października odbyli wyjątkowo magiczną podróż do rodzinnego Parku Rozrywki "Majaland". Część atrakcji znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, dzięki czemu park czynny jest cały rok. Tematyzacja parku oparta jest o postać Pszczółki Mai. Dzieci miały okazję do wspólnej zabawy na wielu atrakcjach tj.: sky fly, karuzela motyli i kwiatów, las zabaw, mali strażacy, plac zabaw Gucia, rollercoaster Wikingów, samochodziki, super ślizg, szkoła latania i wiele innych. Przepełnieni wrażeniami i zachwyceni wróciliśmy do rzeczywistości, ale uczniowie zapewnili opiekunów, że jeszcze chętnie powrócą do tego magicznego miejsca. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

[Zobacz zdjęcia]

16 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kruszwicy i Biskupina, czyli tzw. szlakiem piastowskim. Pierwszym punktem wyprawy była Kruszwica, gdzie po krótkim spacerze po mieście odbyli rejsstatkiem ,,Rusałka” po Jeziorze Gopło. Uczniowie mogli podziwiać piękno przyrody w rezerwacie nadgoplańskim.

W Biskupinie zwiedzali najbardziej znany rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanymi pozostałościami osiedla obronnegoz VIII w. p.n.e.Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu,od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Gród znajdował się na wyspie o powierzchni około 2 ha. Osadę otaczał falochron i wał obronny o wysokości 6 m. Z lądem łączył osadę pomost o długości około 120 m, który prowadził do bramy z wieżą strażniczą. Zabudowę osady tworzyły drewniane, prawie jednakowe domy, uszeregowane w rzędy, przedzielone wyłożonymi drewnem ulicami. Każdy dom składał się z przedsionka i izby. Powierzchnia mieszkalna wynosiła od 70 do 90 m2. Szacuje się, że w Biskupinie żyło około tysiąca osób. Byli to Prasłowianie – przodkowie zamieszkujących te tereny w okresie późniejszym Słowian. Należeli do ludności kultury łużyckiej. Zajmowali się głównie uprawą roli, hodowlą, rzemiosłem oraz myślistwem i rybołówstwem.

[Zobacz zdjęcia]

17 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci pod kierunkiem p. K. Warsickiej i p. P. Korytkowskiego wystąpiły w montażu słowno-muzycznym, w którym wyraziły podziękowania nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich wysiłek i wielkie serce. Samorząd Uczniowski obdarował wszystkich symbolicznymi upominkami.
Święto Edukacji Narodowej to również czas wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność wobec nagrodzonych za ich trud włożony w wychowanie i kształcenie dzieci, życząc im jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy oraz dalszych sukcesów.

Podkategorie