25 wrzesień 2020
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Zlot Szkół Reymontowskich
  • im. Władysława Stanisława Reymonta
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec
  • Odział Przedszkolny

[Zobacz zdjęcia]           

             5 grudnia 2019 r. minęła 94 rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta. Z tej okazji udaliśmy się na warszawskie Stare Powązki, gdzie przy mogile pisarza corocznie odbywa się uroczystość z udziałem dostojnych gości.

            W 2019 r. obchody rocznicy śmierci Reymonta zaszczycili swą obecnością m. in. pani Bożena Żelazowska - poseł na Sejm RP, przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Wł. St. Reymonta, Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Nie zawiodła pani Emilia Krakowska, odtwórczyni roli Jagny w filmowej adaptacji "Chłopów", a także pani Irena Karel, która zagrała postać Teresy.

            Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie szkół Reymontowskich z całej Polski wraz z opiekunami.

            Członkami naszej delegacji byli uczestnicy XXIII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich, przedstawiciele samorządu uczniowskiego z klas VI-VIII oraz poczet sztandarowy. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani Dyrektor Anna Wojciechowska, pani Ewa Nyckowska i pani Bogusława Filińska.

            Uroczystości na cmentarzu powązkowskim rozpoczęły się o godzinie 10:00. Na mogile pisarza złożono kwiaty i zapalono znicze. Wygłoszono krótkie przemówienia, odczytany został fragment powieści "Chłopi", wspólnie odśpiewano "Rotę".

            Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. Kolejnym punktem programu wycieczki była Bazylika Św. Krzyża, gdzie spoczywa serce naszego Patrona. Krakowskim Przedmieściem przemaszerowaliśmy na Rynek Starego Miasta. Zatrzymaliśmy się na dłużej przy pomnikach Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza, przy bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego, przy kościele Wizytek, kościele św. Anny, Zamku Królewskim, Kolumnie Zygmunta.

            Dziewczęta i chłopcy, ubrani w stroje łowickie, budzili powszechne zainteresowanie.

            Wyjazd do Warszawy był bardzo udany. Złożyło się na to wiele przyczyn: szczytny cel, miłe towarzystwo, uprzejmość personelu muzeum, kompetencje pani przewodnik, umiejętności pana kierowcy, piękna pogoda.

            Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, jak wspaniała jest nasza młodzież, która wszędzie potrafi się właściwie zachować.

            Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy spotkać się z przyjaciółmi z Reymontowskich szkół. Przed nami rok 2020, który będzie obfitował w kolejne ważne wydarzenia.

Ewa Nyckowska