5 lipiec 2020
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Zlot Szkół Reymontowskich
  • im. Władysława Stanisława Reymonta
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec
  • Odział Przedszkolny

[Więcej zdjęć]

W dniach 20-22 września 2019 r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w XXIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich połączonym z XV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim "Mówimy Reymontem".
W skład delegacji weszły: pani Dyrektor Anna Wojciechowska, nauczyciel języka polskiego pani Ewa Nyckowska oraz uczniowie: Adam Dobrowolski (uczestnik konkursu), Urszula Serwicka, Kinga Zygmunt i Adrian Sarniak (poczet sztandarowy).
Organizatorem tegorocznego spotkania była Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Koziebrodach.
Zlot zainaugurowała uroczysta gala. Po wprowadzeniu sztandarów, odśpiewaniu hymnu i powitaniu zaproszonych gości nastąpiła prezentacja szkół.
O Szkole Podstawowej w Solcu opowiedział zebranym Adam Dobrowolski z klasy VII. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż jesteśmy jedyną placówką oświatową w powiecie gostynińskim noszącą imię wielkiego noblisty. Przypomniał, że już cztery nasze uczennice dzięki zwycięstwu w konkursie "Mówimy Reymontem" miały okazję zwiedzić piękną kanadyjską ziemię. Zwrócił uwagę na fakt umiejętnego łączenia przez nas szeroko pojętej tradycji z nowoczesnością.
Po wystąpieniu Adama dziewczęta z klasy IV, Weronika Łykowska i Malwina Szkopińska, brawurowo wykonały piosenkę ludową "W moim ogródecku". Po zakończeniu prezentacji szkół przedstawiona została część artystyczna przygotowana przez gospodarzy. Następnie uczestników zlotu zaproszono na popołudnie Reymontowskie. Niezwykle interesujące okazały się warsztaty dla młodzieży: muzyczne, plastyczne, teatralne, decupage, papieroplastyka. Opiekunowie i zaproszeni goście wzięli udział w wieczorze poetyckim. Spotkanie z aktorką, panią Hanną Chojnacką - Gościniak dostarczyło zebranym wielu wzruszeń.
Dzień drugi tradycyjnie już wiąże się ze zmaganiami w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Mówimy Reymontem". Adam Dobrowolski godnie reprezentował naszą szkołę, przedstawiając obszerny fragment powieści "Chłopi".
Po zakończeniu konkursu uczestnicy zlotu udali się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a następnie na spotkanie integracyjne, wspólne grillowanie i dyskotekę. Razem spędzony czas uświetniły swoją obecnością Klub Motocyklowy CAVALCADE, a także Jednostka Strzelecka Unieck.
Trzeciego dnia wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, której przewodniczył ks. Biskup Mirosław Milewski. Po nabożeństwie w sali gimnastycznej szkoły ogłoszono wyniki konkursu, wręczono nagrody i podziękowania.
XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich dobiegł końca.
Nie zajęliśmy miejsca na podium, ale - jak co roku - wspaniale spędziliśmy czas. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, przypieczętowaliśmy już istniejące. Poznaliśmy osoby, czasem z oddalonych zakątków Polski, dzielące nasze zainteresowania. Gdyby nie te spotkania, być może nigdy nie mielibyśmy okazji wymienić się wrażeniami, poglądami i doświadczeniami.
Przynależność do wielkiej rodziny Reymontowskiej to prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie, ale też zwykła radość przebywania z cudownymi ludźmi, których łączy prawdziwa pasja.


Ewa Nyckowska