28 wrzesień 2020
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Zlot Szkół Reymontowskich
  • im. Władysława Stanisława Reymonta
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec
  • Odział Przedszkolny

Z Solca, maleńkiej mazowieckiej miejscowości, za Ocean, do Kanady. Taki wyjazd, niezwykły pod każdym względem, śmiało można nazwać podróżą marzeń, a może nawet życia.

W dniach 31 maja – 8 czerwca 2019r. miałam przyjemność, jako członek polskiej delegacji, reprezentować nasz kraj w Konkursie Recytatorskim im. Marii i Czesława Sadowskich w Hamilton w Kanadzie.  Była to główna nagroda, którą otrzymałam jako uczennica jednej ze szkół noszących imię naszego wielkiego Noblisty (Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu) za zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, odbywającym się w październiku 2018r. w Bożkowie na Dolnym Śląsku.

Do Kanady zostałam zaproszona przez prezesa Fundacji im. Władysława Reymonta, pana Kazimierza Chrapkę. Oprócz występów dla Polonii był również czas na zwiedzanie tego  kraju.

Każdy dzień  wypełniały wycieczki i atrakcje.

 Byliśmy m. in. w Ripley's Aquarium w Toronto - rozległym, nowoczesnym akwarium z wieloma gatunkami zwierząt. Dnia 2 czerwca wzięliśmy udział w XLIX Konkursie Recytatorskim w Domu Polskim i Koncercie Laureatów w  Hamilton, gdzie młodzież Polonii w  XLIX Konkursie Recytatorskim  im. Marii i Czesława Sadowskich walczyła o wyjazd do Polski.
  Na scenie w Hamilton przed polonią kanadyjską wystąpiłam ze swoją recytacją fragmentu ,,Chłopów’’ Wł. St. Reymonta i śpiewałam ,,W moim ogródeczku” i ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Poznaliśmy polonijnych uczniów - uczestników konkursu z  Edmonton i Vancouver. Następnego dnia zorganizowano nam  wyjazd  do Niagara Falls, gdzie  w czasie seansu w kinie  IMAX Theatre poznaliśmy legendę wodospadu Niagara, by potem odbyć rejs statkiem i poczuć jego moc przy samym wodospadzie. Mieliśmy również okazję obejrzeć panoramę rzeki Ontario, zegar z kwiatów, a następnie odbyć  spacer po Niagara-on-the-Lake, pierwszej stolicy Kanady. Odwiedziliśmy Konsulat RP oraz wieżę CN Tower, z której podziwialiśmy widoki na Toronto. Mieliśmy możliwość odbyć rejs statkiem po jeziorze Ontario.

Zwiedziliśmy Muzeum Aleksandra Bella w Toronto, Canadian Werplane Heritage Museum - główne muzeum poświęcone lotnictwu w Hamilton. Poznaliśmy historię pierwotnego ludu zamieszkującego Amerykę – Indian  w rezerwacie i Muzeum Indiańskim „Six Nations” oraz skansenie „Crawford Lake".

Dzień 6 czerwca spędziliśmy z wiceprzewodniczącym Fundacji - Panem Witoldem Jaroszewskim, który zabrał nas do  swojego gospodarstwa uprawy grzybów  w Rockwood. Byliśmy z wizytą w St. Jacob i Elmira w osadnictwie grupy etnicznej Mennonitów , gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą. Posiadają własne farmy oraz zajmują się produkcją syropu klonowego. 

Zapoznaliśmy się z oryginalnymi listami i kartkami pocztowymi pisanymi przez samego Reymonta oraz odwiedziliśmy Szkołę Polonii im. Jana Pawła II w Hamilton. Mieliśmy okazję uczestniczyć w Celebracjach "Dnia Polskiego" w Mississaudze. Nie zabrakło polskiej muzyki, tańców, wystaw i tradycyjnych przysmaków kuchni polskiej. 

Serdecznie dziękuję Panu Kazimierzowi Chrapce - Prezesowi Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie  za  zorganizowanie pobytu naszej delegacji, za pokazanie najpiękniejszych miejsc tego kraju. Dziękuję Pani Wiesławie Chrapce za przyjęcie i gościnę oraz całej Fundacji Reymonta w Kanadzie za wręcz królewskie przyjęcie delegacji z Polski.

Podziękowania składam panu Wójtowi Edmundowi Zielińskiemu za sfinansowanie mojej podróży samolotem do Kanady.

Dziękuję organizatorom i opiekunom wyjazdu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do mojej wygranej.

Wyjazd był przygodą, której nigdy nie zapomnę. W moim sercu znalazł on wyjątkowe miejsce. Zachęcam swoje koleżanki i kolegów do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Jestem już czwartą uczennicą Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu, która zdobyła nagrodę główną- pobyt w Kanadzie. Kolejny raz potwierdziło się, że marzenia się spełniają, tylko pomóżmy im w tym.

                                                                                                                            

                                             Patrycja Ziółkowska
                                                   uczennica kl. VIII
                                                       Szkoły Podstawowej
                                                                        im. Wł. St. Reymonta w Solcu

                                                             Zdobywczyni I miejsca
                                                                      w Ogólnopolskim Konkursie
                                                                                       Recytatorskim ,,Mówimy Reymontem”