
W dniu 6 maja br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie to było okazją do przypomnienia ważnego rozdziału w historii Polski oraz oddania hołdu twórcom tej przełomowej ustawy. Młodzi artyści przybliżyli zgromadzonym sytuację polityczną XVIII-wiecznej Polski oraz kluczowe postacie, takie jak król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski czy zagorzała przeciwniczka zmian w Polsce - caryca Katarzyna II. Podniosły charakter akademii podkreśliły pieśni patriotyczne. Chór szkolny odśpiewał m.in. radosną pieśń „Witaj, majowa jutrzenko” oraz „Jak długo w sercach naszych”. Melodie te stanowiły doskonałe tło dla historycznych treści i pozwoliły poczuć atmosferę entuzjazmu, który towarzyszył ogłoszeniu konstytucji w 1791 roku. Głównym przesłaniem występu była refleksja nad wartością wolności, patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę. Montaż słowno-muzyczny nie tylko przypomniał fakty historyczne, ale przede wszystkim był żywą lekcją historii.
.















