19 wrzesień 2019
  • Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu
  • Zlot Szkół Reymontowskich
  • im. Władysława Stanisława Reymonta
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec
  • Odział Przedszkolny

 

 
 
Msza św. z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego
odbędzie się 2 września o godz. 9:00.
Po Mszy św. zapraszamy do szkoły na salę gimnastyczną.
 
 
 
 

Wybrane przez nauczycieli podręczniki na rok szkolny 2019/2020

w  Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta  w Solcu

[Zobacz więcej]

 

 

 
ZASADY BEZPIECZNEGO SPĘDZANIA WAKACJI LETNICH

1. Bezpieczeństwo na drodze.

- Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność.
- Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
- Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę.
- Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych.
- Bądź widoczny na drodze (używaj odblasków, świateł, kamizelki odblaskowej).

2. Bezpieczeństwo nad wodą.

- Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych (kąpieliska strzeżone).
- Nigdy nie skacz do wody w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.
- Nie wchodź do wody po posiłku.
- Zawsze słuchaj poleceń ratownika.
- W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym,
- Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość.
- Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go.
- Korzystając ze sprzętu wodnego zakładaj kapok.
- Podczas upalnych dni unikaj przegrzania i odwodnienia organizmu, pij dużo wody (3 litry na dzień), unikaj oparzeń słonecznych skóry, opalaj się tylko używając kremu z filtrem słonecznym, chroń oczy nosząc okulary słoneczne, noś nakrycie głowy.

 3. Dbając o swoje bezpieczeństwo.

- Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów.
- Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko.
- Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych, pod nadzorem dorosłych.
- Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej.
- Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym.
- Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi.
- Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność.
- Nie zbliżaj się do obcego psa, dzikich zwierząt, nie dotykaj ich, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych.

TELEFONY ALARMOWE:

POGOTOWIE RATUNKOWE TEL. 999

STRAŻ POŻARNA TEL. 998

POLICJA TEL. 997

Z Solca, maleńkiej mazowieckiej miejscowości, za Ocean, do Kanady. Taki wyjazd, niezwykły pod każdym względem, śmiało można nazwać podróżą marzeń, a może nawet życia.

W dniach 31 maja – 8 czerwca 2019r. miałam przyjemność, jako członek polskiej delegacji, reprezentować nasz kraj w Konkursie Recytatorskim im. Marii i Czesława Sadowskich w Hamilton w Kanadzie.  Była to główna nagroda, którą otrzymałam jako uczennica jednej ze szkół noszących imię naszego wielkiego Noblisty (Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu) za zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, odbywającym się w październiku 2018r. w Bożkowie na Dolnym Śląsku.

Do Kanady zostałam zaproszona przez prezesa Fundacji im. Władysława Reymonta, pana Kazimierza Chrapkę. Oprócz występów dla Polonii był również czas na zwiedzanie tego  kraju.

Każdy dzień  wypełniały wycieczki i atrakcje.

 Byliśmy m. in. w Ripley's Aquarium w Toronto - rozległym, nowoczesnym akwarium z wieloma gatunkami zwierząt. Dnia 2 czerwca wzięliśmy udział w XLIX Konkursie Recytatorskim w Domu Polskim i Koncercie Laureatów w  Hamilton, gdzie młodzież Polonii w  XLIX Konkursie Recytatorskim  im. Marii i Czesława Sadowskich walczyła o wyjazd do Polski.
  Na scenie w Hamilton przed polonią kanadyjską wystąpiłam ze swoją recytacją fragmentu ,,Chłopów’’ Wł. St. Reymonta i śpiewałam ,,W moim ogródeczku” i ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Poznaliśmy polonijnych uczniów - uczestników konkursu z  Edmonton i Vancouver. Następnego dnia zorganizowano nam  wyjazd  do Niagara Falls, gdzie  w czasie seansu w kinie  IMAX Theatre poznaliśmy legendę wodospadu Niagara, by potem odbyć rejs statkiem i poczuć jego moc przy samym wodospadzie. Mieliśmy również okazję obejrzeć panoramę rzeki Ontario, zegar z kwiatów, a następnie odbyć  spacer po Niagara-on-the-Lake, pierwszej stolicy Kanady. Odwiedziliśmy Konsulat RP oraz wieżę CN Tower, z której podziwialiśmy widoki na Toronto. Mieliśmy możliwość odbyć rejs statkiem po jeziorze Ontario.

Zwiedziliśmy Muzeum Aleksandra Bella w Toronto, Canadian Werplane Heritage Museum - główne muzeum poświęcone lotnictwu w Hamilton. Poznaliśmy historię pierwotnego ludu zamieszkującego Amerykę – Indian  w rezerwacie i Muzeum Indiańskim „Six Nations” oraz skansenie „Crawford Lake".

Dzień 6 czerwca spędziliśmy z wiceprzewodniczącym Fundacji - Panem Witoldem Jaroszewskim, który zabrał nas do  swojego gospodarstwa uprawy grzybów  w Rockwood. Byliśmy z wizytą w St. Jacob i Elmira w osadnictwie grupy etnicznej Mennonitów , gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą. Posiadają własne farmy oraz zajmują się produkcją syropu klonowego. 

Zapoznaliśmy się z oryginalnymi listami i kartkami pocztowymi pisanymi przez samego Reymonta oraz odwiedziliśmy Szkołę Polonii im. Jana Pawła II w Hamilton. Mieliśmy okazję uczestniczyć w Celebracjach "Dnia Polskiego" w Mississaudze. Nie zabrakło polskiej muzyki, tańców, wystaw i tradycyjnych przysmaków kuchni polskiej. 

Serdecznie dziękuję Panu Kazimierzowi Chrapce - Prezesowi Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie  za  zorganizowanie pobytu naszej delegacji, za pokazanie najpiękniejszych miejsc tego kraju. Dziękuję Pani Wiesławie Chrapce za przyjęcie i gościnę oraz całej Fundacji Reymonta w Kanadzie za wręcz królewskie przyjęcie delegacji z Polski.

Podziękowania składam panu Wójtowi Edmundowi Zielińskiemu za sfinansowanie mojej podróży samolotem do Kanady.

Dziękuję organizatorom i opiekunom wyjazdu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do mojej wygranej.

Wyjazd był przygodą, której nigdy nie zapomnę. W moim sercu znalazł on wyjątkowe miejsce. Zachęcam swoje koleżanki i kolegów do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Jestem już czwartą uczennicą Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu, która zdobyła nagrodę główną- pobyt w Kanadzie. Kolejny raz potwierdziło się, że marzenia się spełniają, tylko pomóżmy im w tym.

                                                                                                                            

                                             Patrycja Ziółkowska
                                                   uczennica kl. VIII
                                                       Szkoły Podstawowej
                                                                        im. Wł. St. Reymonta w Solcu

                                                             Zdobywczyni I miejsca
                                                                      w Ogólnopolskim Konkursie
                                                                                       Recytatorskim ,,Mówimy Reymontem”

 

[Zobacz zdjęcia]

W sobotę - jak co roku w Międzynarodowym Dniu Dziecka - zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Jest to jego XXV sesja obrad. Jej temat brzmiał: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji".

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne w byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano m.in. kwestie ekologii, ekorozwoju, globalizacji, szkoły, samorządu uczniowskiego i pracy dzieci.

Polska to pierwszy kraj w Europie, który zorganizował takie przedsięwzięcie edukacyjne. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i w Czechach.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Młodych ludzi przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Michałowi Warzesze, który uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył obrady izby i powitał gości specjalnych. Są wśród nich: wiceminister edukacji Maciej Kopeć, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

- Rozwój społeczny, a także osobisty, wymaga pamięci i wiedzy o tym, co było ważne w historii naszego kraju, naszego regionu, naszej rodziny i uczciwej refleksji nad tymi wydarzeniami. Ufam, że udział w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży będzie dla was wspaniałym doświadczeniem - powiedział wiceminister do uczniów.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wskazał zaś, że sensem Sejmu Dzieci i Młodzieży jest przywracanie historycznej pamięci o bohaterach i budowanie na tym fundamencie współczesnej wspólnoty.

Jednak tematem, który budził największe emocje była reforma edukacji, bo uczniowie odczuli ją na własnej skórze.
Już dawno nie mówiło się w Sejmie tyle o tych problemach. Uczniowie, którzy zabrali głos podczas  Sejmu Dzieci i Młodzieży nie mieli litości dla reformy oświaty. Bo to w nich zmiany w oświacie uderzyły najbardziej.
– Nasza oświata ma mnóstwo problemów, jak np. podstawa programowa przepełniona wiedzą pamięciową lub przepełnione szkoły. Reformy, takie jak ta o wygaszaniu gimnazjów, wcale nie rozwiązują tych problemów. Apeluję do naszych obecnych i przyszłych przywódców o realne zmiany, bo jeżeli nic nie zmieni się w polskim systemie edukacji, to będzie tak, jak powiedział kiedyś Krzysztof Kononowicz – nie będzie niczego.
– To młodzi są przyszłością naszego narodu, dlatego wszyscy na czele z najwyższymi władzami w kraju, powinni dziś wsłuchać się w nasz głos! - stwierdził jeden z młodych posłów.

SPOTKANIE INFORMACYJNE

Do wyboru są dwie godziny rozpoczęcia: 10:15 oraz 11:15.

Prezentacja, którą pokażemy będzie zawierała dodatkowe informacje, które nie są uwypuklone na stronie internetowej.

Czas trwania: do 45 minut

www.polinfo.eu

 

 

[Zobacz zdjęcia]

 

 

15 maja w Płocku odbyły się zawody lekkoatletyczne, będące jednocześnie kwalifikacją do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Szkołę Podstawową w Solcu reprezentowała skromna, ale jak się później okazało, bardzo silna ekipa sportowa. Dominik Turek oraz Natalia Gazda rywalizowali w kategorii juniorów młodszych w pchnięciu kulą.

Natalia – to ubiegłoroczna medalistka  w zawodach tej samej rangi i ósma zawodniczka Igrzysk Mazowieckich. W najlepszej próbie uzyskała wynik 9,28 m, co dało jej drugie miejsce i awans na Mazowsze.

Znakomicie spisał się natomiast debiutujący w imprezie tej rangi Dominik. W najlepszej swojej próbie uzyskał wynik 10,78 m, wygrywając całe zawody, co równocześnie pozwoliło mu awansować na igrzyska.

Obojgu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.